Brainstorming.
För nytillkomna läsare ska det nämnas att jag just nu tar mig igenom en svår förkylningsperiod. Jag har inte varit så här förkyld sedan grundskolans dagar. En del i min rehabilitering är att socialisera och eftersom det passade utmärkt med att få hjälp med två olika ärenden så bjöd jag hem två vänner till min våning för gemensam lunch.
Mätta efter min kokkonst så slöade Rojalisten och Tosing i soffgruppen medan jag diskade. Jag blev något irriterad över deras slöhet och tog som vanligt ut det på dem genom passivagressiv humor. Jag sa att jag ska föreslå IKEA att börja saluföra tråget Svullo så att vi i fortsättningen kan glufsa i oss från samma bytta och därmed minimera disken.

De andra tyckte om idén och föreslog att man kanske skulle kunna be dem sälja gummimattan Slabbas att ha under. Möjligtvis kombinerad med någon form av högtryckstvätt. Rojalisten fortsatte med idén att låta allt ingå i starboxen för ungkarlen eller den nydumpade grisen. I denna box skulle också datorbänken Snuska ingå, en bänk i antingen bok- eller björkfanér med draperi och hållare för lotion och näsdukar. Det var allt, fortsätt verksamheten.